top of page
Szukaj

Czego nie wolno robić na cmentarzu? Regulamin Cmentarzy Komunalnych w Słupsku.

  • Zdjęcie autora: Opieka Nad Grobami Słupsk
    Opieka Nad Grobami Słupsk
  • 1 gru 2024
  • 2 minut(y) czytania
To czego nie wolno lub nie powinno się robić na cmentarzach reguluje regulamin.



Obok opracowanych przez człowieka przepisów dotyczących zachowania na cmentarzu są jeszcze wskazania, które wynikają z wierzeń ludowych.

Po pierwsze wszystko co znajduje się na cmentarzu należy do zmarłych dlatego nie powinno się niczego wynosić poza ogrodzenie. Jeśli to zrobimy ściągniemy nieszczęście na Naszych bliskich.



Zabierając kwiaty zarówno sztuczne jak i żywe do domu, szybko będziemy mieli pogrzeb w rodzinie.


Wierzenia ludowe zakazują również siadania, deptania, przechodzenia po płycie nagrobnej, ponieważ jest to miejsce wiecznego spoczynku. Czynności te również przynoszą nieszczęście.



Używanie zapalniczki, może ściągnąć na jej właściciela choroby i nieszczęścia. Lepiej zabrać ze sobą podpalarkę (długą zapalniczkę) albo paczkę zapałek.

Nie zapalaj zniczy na grobie zaraz po pogrzebie.
Wierzy się, że przedwczesne zapalenie znicza na grobie niedawno zmarłej osoby, ściąga śmierć na uczestników jej ostatniego pożegnania. Znicze powinno zapalić się dopiero trzydzieści dni po pogrzebie (chyba że w ciągu tych 30 dni wypada uroczystość Wszystkich Świętych).
Inny zwyczaj cmentarny mówi o tym, aby zapalić znicz dopiero po upłynięciu 6 tygodni po pogrzebie.
Nie spędzaj zbyt wiele czasu na cmentarzu.
Istnieje przesąd, że przebywanie na cmentarzu przez zbyt długi czas może być postrzegane jako próba zabierania energii zmarłych. Wierzono, że długie spacery między grobami mogą ściągnąć na odwiedzającego złe energie lub przynieść niepowodzenia w życiu codziennym. Aby tego uniknąć, zaleca się ograniczenie czasu spędzanego na terenie cmentarza.

Kwiaty ze ślubu na cmentarz.
Na cmentarnej płycie nie powinny znajdować się osobiste przedmioty osób żyjących. Należy do nich również, a może nawet przede wszystkim, ślubny bukiet. Panna młoda nie powinna przynosić go na cmentarz, ponieważ zwiastuje to nieszczęście w małżeństwie.


Stare płyty nagrobne, donice i inne materiały budowlane.
Stare płyty, elementy marmurowe, czy granitowe i inne potencjalne materiały budowlane powinny już na zawsze pozostać na swoim miejscu. Jedyną osobą, która powinna się nimi zająć, jest opiekun cmentarza. Jeśli zdecydujemy się taki gruz zabrać do domu i przerobić, to wszystko, co z niego powstanie szybko ulegnie samozniszczeniu lub zostanie uszkodzone przez swego rodzaju klęskę, np. pożar, trąbę powietrzną lub powódź.


Nie trzeba w nie wierzyć, ale należy szanować osoby, które traktują te wierzenia i obrzędy jako element godnego pożegnania i oddania szacunku osobie zmarłej.



Poniżej przedstawiamy REGULAMIN CMENTARZY KOMUNALNYCH W SŁUPSKU




Comentários


bottom of page